You are currently viewing Po co stronie firmowej SEO i SEM?

Po co stronie firmowej SEO i SEM?

Prowadząc firmę w XXI wieku absolutną podstawą jest obecność w sieci. Własna strona internetowa, profil na Facebooku, Linkedin, czy Instagramie to dzisiaj podstawy przy prowadzeniu działalności. Przedsiębiorstwa posiadają rozbudowane działy marketingu, których zadaniem jest promowanie firmy, jej reklama oraz poprawa sprzedaży produktów lub usług. Konkurencja na rynku jest olbrzymia. Jak więc sprawić, aby potencjalny klient, siadający przed komputerem i wyszukujący interesującej go frazy, trafił na produkty danej firmy? Tutaj z pomocą przychodzą dwa skróty, SEO i SEM.

Czym jest SEO, a czym SEM?

SEO to skrót od Search Engine Optimization. Jest to fundamentalna część budowania marketingu internetowego. Polega na optymalizowaniu treści, które widoczne będą w Google, a co za tym idzie poprawia widoczność strony internetowej w wyszukiwarce. Czym wyższa pozycja witryny, tym więcej osób do niej dotrze, a to prowadzi do większego zainteresowania produktem lub usługą. Co zatem wpływa na dobrą optymalizację? Przede wszystkim odpowiedni dobór słów kluczowych, tytułów, nagłówków oraz treści. Ta ostatnia powinna być prosta i bogata w wyrazy, dzięki którym Google szybko dopasuje wyniki wyszukiwania do pytania klienta.

 

SEM, z angielskiego Search Engine Markteting, to nic innego jak działanie marketingowe w wyszukiwarce. Podobnie jak SEO jego głównym zadaniem jest poprawa widoczności witryny internetowej. Jest jednak pojęciem szerszym niż wcześniej opisywane SEO. Jego działanie oparte jest na optymalizacji treści, pozycjonowaniu, ale również na kampanii linków sponsorowanych. Utarło się stwierdzenie, że SEM to SEO + PPC, Pay Per Click, czyli model płatnej reklamy, wykorzystujący kliknięcia przekierowujące na stronę internetową. Podsumowując, można stwierdzić, że SEM to ogół działań związanych z marketingiem w wyszukiwarce, a SEO koncentruje się na optymalizacji stron internetowych.

Dlaczego warto korzystać z SEO i SEM?

O tym, że zakładając firmę, a następnie budując jej markę w sieci, należy pamiętać o takich zwrotach jak SEO i SEM, nie trzeba chyba nikogo długo przekonywać. Narzędzia, które oferuję dzisiejsza technologia mogą w znaczący sposób poprawić byt naszego przedsiębiorstwa. Korzyści jest jednak kilka:

 

  • zwiększa widoczność w wynikach wyszukiwania- to najbardziej istotny punkt. Badania wykazują, że nieduża część użytkowników Google szuka odpowiedzi na zadane pytania na drugiej lub trzeciej stronie wyników, a bardzo znikoma ilość osób na kolejnych. Dlatego ważne, aby witryna zajmowała jak najwyższą pozycję,

 

  • zwiększa liczbę potencjalnych klientów oraz zysk- tak naprawdę każda kolejna korzyść będzie wiązać się z tą pierwszą. Większa widoczność strony to większy ruch oraz zainteresowanie. To z kolei prowadzi do wzrostu liczby klientów oraz zysków firmy,

 

  • buduje zaufanie- wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania oraz treści trafiające do ludzi, które odpowiadają na ich pytania, budują zaufanie klienta. Tworzą obraz firmy solidnej, na której nie sposób się zawieść,

 

  • pomaga wyprzedzić konkurencję- budując pozycję marki w sieci, zaufanie do niej oraz wiarygodność, w łatwy sposób poprawia się rozpoznawalność. A to sprawia, że firma odskakuje konkurencji z branży,

 

  • daje szansę małym przedsiębiorstwom- wypromowanie strony to proces, który może potrwać kilka/kilkanaście miesięcy. Konsekwentne działania dają jednak wymierne skutki. Witryny na których zaprzestano pracy nad pozycjonowaniem spadają, natomiast uczciwie budowane biznesy, nawet te niewielkie, mają szansę wypłynąć na szerokie wody.

 

Jak widać odpowiedni marketing, szczególnie ten internetowy, może znacznie poprawić byt firmy. Zadbanie o większy ruch na stronie internetowej to większa ilość potencjalnych klientów, a co za tym idzie, większego zysku. A o to w prowadzeniu firmy właśnie chodzi.

Udostępnij na Facebook'u i podziel się z innymi!