You are currently viewing Może powinienem zainwestować w logo?

Może powinienem zainwestować w logo?

Otwierając firmę pewnie przeszła Ci przez głowę taka myśl. Jeśli jednak po dłuższym zastanowieniu odpowiedziałeś przecząco na to pytanie, dzisiaj spróbuję przedstawić Ci kilka korzyści, jakie daje logo firmowe.

O co w tym chodzi?

Identyfikacja wizualna to jedno z podstawowych narzędzi w budowaniu wizerunku marki. W dzisiejszych czasach rzecz niemal niezbędna – z każdej strony otaczają nas rozmaite loga. W przypadku największych firm wystarczy samo wspomnienie nazwy, żebyśmy oczami wyobraźni zobaczyli charakterystyczne dla nich znaki – dobrym przykładem może być tu Apple lub McDonald’s.

Jakie są korzyści płynące z posiadania logo?

Rozpoznawalność

Wielu ludzi jest wzrokowcami, więc najlepiej postrzegają świat zmysłem wzroku. Dobrze zaprojektowane logo może być bardzo dobrym sposobem na przyciągnięcie uwagi. Warto więc zainwestować w nie trochę więcej środków.

Logo możesz również wykorzystać przy swoich gadżetach reklamowych.

Zdecydowana większość właścicieli firm uważa, że obok działań w Internecie to właśnie upominki dla klientów są najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na zareklamowanie się wśród nich. Dobry gadżet stanowi też niejako Twoją wizytówkę – nietypowy upominek na pewno zapadnie klientowi w pamięci na dłużej niż kolejny długopis lub smycz. Sam do tej pory pamiętam, jak kiedyś otrzymałem od pewnej gminy (nie będę reklamował 😉 ) notes 4w1, na który składał się właśnie mały notesik, długopis, miarka i poziomica. Jak widać zadziałało, bo do tej pory pamiętam doskonale logo tejże gminy.

Przewaga na rynku

W Internecie aż roi się od – mówiąc wprost – niezbyt estetycznych logotypów. Poza tym, sporo sektorów biznesu jest jeszcze zaniedbanych wizualnie. Warto wykorzystać tę lukę, by wyrobić sobie przewagę i wybić się spośród konkurencji.

Logo a wpływ na klienta

Twoje logo ma duży wpływ na to, jak postrzega Cię Twój klient. Jeśli jest ono łatwe do zapamiętania i atrakcyjne, ułatwia mu decyzję i zakup. Ludzie wybierają to, co znają – i w tym może pomóc Ci logo firmy.

Co mówi logo?

Identyfikacja wizualna, dzięki połączeniu kolorów i kształtów, na pierwszy rzut oka może powiedzieć nam bardzo wiele o danej firmie. Jeśli logo jest w stonowanych kolorach, z minimalistycznym designem, może kojarzyć się na przykład z luksusową marką. Odpowiednia kombinacja może wyraźnie nakierować myśli klientów na profil firmy, dlatego dobrze, żeby logo było z nim związane.

Kreatywność to Twój przyjaciel

Bądź kreatywny – wymyśl ciekawą nazwę dla Twojej firmy i wykorzystaj to w logo. Jeśli dobrze zagrasz słowem i obrazem, możesz stworzyć naprawdę ciekawy logotyp, który przykuje uwagę wielu osób – w tym Twoich potencjalnych klientów.

Podsumowanie

Logo jest pierwszą rzeczą, którą widzimy poznając nową markę. W myśl zasady ,,pierwsze wrażenie robi się tylko raz” – zdecydowanie warto poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Źle wykonane logo może nawet podważyć autorytet firmy. Zadbaj też o to, by logo było dobrze dopasowane do samego Ciebie i rynku, na którym Twoja firma działa. Przecież mając luksusową markę ubrań nie użyjesz logo w stylu sklepu z zabawkami, prawda?

Ciężko jednoznacznie określić dobre logo – dla każdego przedsiębiorcy będzie ono inne. Jednak najważniejsze rzeczy to na pewno oryginalność, łatwość zapamiętania a przede wszystkim dobre skojarzenia. Ostatni aspekt jest najważniejszy – i miej go na uwadze.

Mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi zrozumiesz, jak ważne dla firmy jest posiadanie logo. Jak wspominałem na początku – identyfikacja wizualna to jedno z podstawowych narzędzi w budowaniu marki w Internecie i tylko od Ciebie zależy, czy dobrze je wykorzystasz. 

Udostępnij na Facebook'u i podziel się z innymi!